Pangkor Adası

Malezya’da Kuala Lumpur’dan sonraki ikinci durağım Pangkor adasıydı. Burası turistlerin çok uğramadığı sakin, sessiz, güzel plajları olan bir ada. Adanın doğu kıyısı, tamamıyla yerli halka ait balıkçı teknelerinin demir attığı bir yer. Ayrıca Lumut’dan yolcu alan feribotlar adanın doğu kıyısında bulunan üç ayrı iskeleye sırasıyla uğrayarak yolcuları bırakıyor. Batı kıyısında ise turistler için açılmış plajlar, oteller , konaklama tesisleri bulunmakta. Her ne kadar böyle olsa da ben konaklamayı adanın doğu yakasındaki ilk yolcu limanının hemen yanında bulduğum Pankgor Guesthouse SPK’da yaptım. Çok ucuz, temiz, yataklar geniş, klima, saç kurutma makinesi, havlu, banyolarda şampuan ve vücut losyonuna kadar her şey mevcut. Ayrıca odalarda özel eşyalarınızı koyabileceğiniz dolaplara ve bu dolaplar için kilit bile alabiliyorsunuz.

Buraya gelmek için Kuala Lumpur’daki Bersepadu Selatan terminalinden otobüse binip 4 saatlik bir yolculuk sonrası Lumut’a varış yapıyorsunuz. Lumut’a vardığınız yerin hemen yanında yarım saatte bir kalkan herhangi bir feribota binip ilk durakta inmeniz yeterli.

Pangkor’da Yaşam

Bu adada yaklaşık 25,000 kişi yaşamakta ve bu nüfusun çoğunluğunu malezyalılar ve çinliler oluşturuyor. Çinliler adanın doğu kıyısında kendi çin mahallelerinde yaşarken turistik bölgelerde ise Malezyalılar ile karşılaşmak mümkün. Ada halkının temel geçim kaynağı balıkçılık ve turizm.

Yemek olarak malezya, hint ve çin mutafağından yemekler bulmak mümkün. Yemek fiyatları ucuz ancak servis ve sunum konusunda daha çok ilerlemeleri gerekiyor. Gittiğim Müslüman restoranlardan bir kaçından kazık bile yedim. Örneğin portakal suyunu taze mi diye sorduğumda evet cevabını alıyorum. Üstüne şeker koymamızı ister misiniz diye soruyorlar. Hayır teze portakal suyu diyorum. Zaten kendi şekeri mevcut içinde diye ekliyorum. Sonra 4 ringgit lik portakal suyu bir bakmışım 8 ringgit olarak hesabıma yazılıyor. Neden diye soruyorum , cevabı taze portakal suyu istediğim için bir değil iki portakal kestiklerini söyleyip geçiştiriyorlar. Bu durumu bir kaç defa yaşayınca artık portakal suyu siparişi hiç vermedim. Menülerde, fotoğraflardaki yemekler ile gerçekteki yemekler  arasında hem görsel hemde porsiyon olarak büyük farklılıklar var. Ancak bunu genelde adaya gelen turistlere yapıyorlar.

Ada’da ulaşım çoğunlukla motosiklet ile toplu taşıma ise pembe dolmuşlarla yapılıyor. Ben kaldığım süre boyunca motosiklet ile dolaştım. Günlük 25~30 ringgit arasında fiyatlara motosiklet kiralamak mümkün ya da yarı fiyatına bisiklet kiralayabilirsiniz. İkisi de çok uygun olduğundan rahatınıza göre tercihlerde bulunabilirsiniz. Hatta ben guesthouse’da tanıştığım arkadaşla birlikte motor kiraldığım için günlük 15 ringgit yani yaklaşık 10 liraya gelmiş oldu.

Pangkor Adası, Doğu Yakası

Pangkor’da Ne Yapılır?

Ada’da gezip görülecek pek bir yer bulunmamakta. Motosiklet ile ada etrafında tur atabilir, buranın meşhur iki plajı olan Pasir Bogak ya da Teluk Nipah’a gidebilir, çin budist tapınağını ziyaret edebilir, 17. yüzyılda yapılmış olan Hollanda Hisarını ziyaret edebilirsiniz.

Hisar, Hollandalılar tarafından 1670 yılında , o zamanki adı Perak Sultanlığı şimdiki resmi adı Perak federal devleti olan bölgeden kalay kaynaklarını korumak için inşa edilmiş.

Teluk Nipah Beach, Pangkor İsland

Ben guesthouse’dan arkadaşla motor kiralayıp genel de zamanımı Teluk Nipah plajında geçirdim. Teluk Nipap plajı kuzey ve güney olarak ikiye ayrılıyor. Biz her seferinde daha güzel ve sakin ayrıca kumsalı geniş olduğundan kuzey tarafındakini tercih ettik. Plajda çeşitli su sporlarından faydalanmakta mümkün. Jet ski, banana ya da ringo turları da mevcut. Ayrıca plajın tam karşısında Giam adında küçük bir ada var. Bu adaya biraz enerjiniz yerindeyse yüzerek de geçebilirsiniz. Ayrıca bazı kaynaklardan okuduğuma göre Çin Yeni Yılı festivalinde (21 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arası) su seviyesi düştüğünden adaya yüzmeden yürüyerek de gidilebiliyormuş.

Teluk Nipah, Part 1

Teluk Nipah, Part 2

Teluk Nipah, Part 3

Teluk Nipah, Part 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir