Asakusa’nın Kalbi Burda Atıyor

Burası her yerinden damla damla tarih akan, Tokyo’nun en şatafatlı ve en eski tapınağı, yıllık 30 Mil. ziyaretçi sayısıyla dünyanın en çok gezilen 7. yeri, Sensoji. Asakusa Kannon olarak da bilinen Sensoji, Asakusa’da semtindedir ve kimseye sormadan sadece kalabalığı takip ederek dahi bulmak mümkün. Efsaneye göre 628 yılında iki kardeş Sumida nehrinin dışında bir yerde merhamet tanrısı Kannon’un heykelini bulurlar. Buldukları heykeli her defasında nehre geri bırakmalarına rağmen, bir şekilde heykel onlara geri döner. Sonuç olarak Sensoji bu nehrin yakınlarına bir yere merhamet tanrısına adanarak M.S 645 yılında yapılıyor.

Tapınağın girişinde sağ tarafında falınıza da bakabiliyorsunuz. Bir metal kutu içinde ucuna eski Çince ile numaralar yazılmış çubuklar bulunmakta. Kutuyu sallayınca içinden bir çubuk çıkıyor. Bu çubuk üzerinde bulunan numaranın aynısını hemen yandaki bölmede bulunan kutucuklar üzerinde bulup, kutunun kapağını açıyorsunuz. Bu kutuda seni nasıl bir senenin beklediği yazan bir fal kağıdı bekliyor. Eğer olumsuz bir şeyler yazıyorsa ümitsizliğe kapılma.Benim gibi falı alıp ipe bağlarsan, yüce güç seni dahada kollayıp korumaya çalışıyormuş. Tabi sadece falı ipe bağlamakla işler yoluna girmiyor. Başta bu dünyanın aslında ne kadar güzel olduğunu, görülecek çok yer, öğrenilmesi gereken birçok şeyin seni beklediğini, nereye gidersen git her zaman güzel ahlaklı insanları bulabileceğine inanıp ona göre yaşaman gerecek.

Budayı Onurlandırmak

Kannondo Geçidinin tam ortasında bir tütsü ocağı bulunuyor. Ziyaretçiler ana girişten sonra bu ocağın başına geçerek tütsüden çıkan dumanı avuçlarıyla içlerine çekiyor. Bunu hem arınmak hem de Buda’yı onurlandırmak için yaptıkları söyleniyor.

Sensoji Budist Temple

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir