Oturan Buda Amida Nyorai

Kamakura: Büyük Buda’yla Buluşma

Daha çok Kamakura Daibatsu ismiyle tanınan oturan buda Amida Nyorai, Kotuku-in tapınağının ana tanrısı olup ulusal bir hazinedir. Yapımına 1252 yılında başlanmış ve yaklaşıl 10 yılda anca bitmiş. Yüksekliği 13.4 metre olup ağırlığı 12 ton.

Amida Nyorai, tanrısal gücüyle bu dünyaya müdahale edebilme ve insanları kurtarabilme gücüne sahip olan göklerin Buda’sıdır. O ki Bodhisattva yolundan geçebilmiş ve cennette yaşayabilecek insan üstü güce ulaşabilmiş bir Buda’dır.

Amida Nyorai ayrıca sonsuz ışığın Buda’sı olarak ta düşünülür. Hint Sanskritçe’de Amitābha olarak bilinen göklerin Buda’sıdır. O, ayrıca doğu Asya’nın baş Buda’sı olup uzun süren yaşamıyla bilinir. Farklı insan kişiliklerinin derin bilgisine sahip olduğu herkes tarafından kabul görülmüştür. Hint Budizmi’nde ve Vajrayana’da bilinen Buda’ların en eskisidir.

Ulaşım

Buraya ulaşım çok kolaydır.Kamakura’daki üçüncü istasyon olan Hase’de indikten sonra yürüyerek ulaşmanız mümkün. Burası çok turist çeken her daim kalabalık bir yer.

Yemek

Biz genelde yemek ihtiyacımızı daha ekonomik olmasından dolayı Family Mart, Seven Eleven tarzı Uzak doğunun neredeyse her ülkesinde bulunan market zincirlerinden karşılamaya çalışıyorduk. Şehrin ana caddesinde dolaşırken bir tane Türk Kebabçısı’da görmüştük tabi. Bütçenize göre farklı alternatifler her zaman mevcut.

Budaların en büyüğü ve en eskisi, Amida Nyorai

Kaytaran Şekerler

Kamakura’da etrafı dolaşırken şans eseri bir Budist mezarlığının içinde bulduk kendimizi. Yalnız öyle bir mezarlık ki yemyeşil, huzur dolu , kuşların sesleri vs derken giriş o giriş çıkmak istemedik. Artık yeter mezarlıkta ne işimiz var biraz da etrafı dolaşalım deyip mezardan çıktığımızda karşımıza öğretmenleriyle birlikte dolaşan bir gurup orta okul öğrencisiyle karşılaştık. Yabancı olduğumuz için haliyle meraklı gözlerle bizlere bakıp konuşmak için şakalaşmak için adeta can atıyorlardı. Bakışları bir öğretmenlerinin üzerinde bir bize bakıyor. Öğretmenleri onlara etrafı, olan biteni anlatmaya çalışa dursun bu öğrencilerden bir kısmı artık sıkılmış kaytarmak için türlü bahaneler arıyordu. Onların meraklı bakışlarına hem biraz merhem olsun hemde onları mutlu etsin diye fotoğraflarını çekmeye niyetlendim. Bu pozda Kamakura’dan kaytaran şekerler pozu olsun.

Bir avuç şeker

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir