Japonya’da Din: Şintoist Doğup Budist Olarak Ölmek

Bir toplumun kültürünü anlayabilmenin ilk şartı o kültürün dinini bilmekten geçiyor. Bu sebeple Japonya’nın din durumunu çok detaylı olmasa da araştırdığım kadarıyla anlatmaya çalışacağım.

Japonya, bu zamana kadar içinde bir çok farklı inançlar barındırmış ve bu da kültürlerine farklı açılardan etkide bulunmuştur. Ancak işin en ilginç yanı ise bu inançlar, kendi karakteristik özelliklerini Japon toplumu içinde koruyamadan bu ada kültürüne adapte olmuşlardır. Ayrıca ada ülkesi olmasından dolayı etrafındaki coğrafyada gerçekleşen olaylardan, inanç ve kültür etkileşiminden uzak kalmış olsa da Çin ve Kore üzerinden bu yenilikler ve inançlar zamanla adaya yayılmıştır. Bundan yola çıkarak geçmişten bugüne kadar Japonya’da görülen dinleri; Şamanizm, Konfüçyanizm, Taoizm, Budizm, Şintoizm ve Hristiyanlık olarak düşünebiliriz.

Şintoizm

Şintoizm ya da Japonca Kami-no miçi, günümüzde Japonya’nın milli dini olup 100 milyon Şintoist ile ülkenin en yaygın dini durumundadır. Ancak öbür taraftan Budizm’e inanların oranı ise 71% civarındadır. Peki bu nasıl oluyor?

Burada anlamamız gereken nokta Japonya’da din, senkretizm olarak karakterize edildiğidir. Bu, Japonların çoğunlukla kendilerini birden fazla dinle ifade ettikleri anlamına geliyor. Hatta bazıları üç dini birleştirerek hayatlarını idame ediyorlar. Ancak diğer bir gerçek ise çoğu Japon bu dinlerin gerektirdiklerini dönüşümlü olarak uygulamıyor. Yapılan araştırmalara göre nüfusun 60% tan fazlası ateist hayat tarzını benimsemiş durumda( CIA Factbook). Burada bilinmesi gereken temel nokta, bu dinlerin içe içe geçmiş halde uygulanmasının yaygın olduğu gerçeğidir.

Örneğin evlenme törenleri Şinto(Shrine) tapınaklarının yanında bulunan evlenme salonlarında yapılırken, cenaze törenleri ise Budist tapınaklarında icra edilir. Kısacası çoğu Japon Şintoist doğup, Budist olarak son yolculuğuna uğurlanıyor.

Son olarak Japonya’da Hristiyanlık yok denecek kadar azdır.1543 yılında ilk Portekiz gemisinin yanaşmasıyla ateşli silahları öğreniyorlar bununla birlikte misyoner faaliyetler başlıyor ancak 1549 da Katolik misyonerlik faaliyetinde bulunanlar ülke dışına atılıp Hristiyanlık yasaklanıyor. 1639 yılında dışa kapanma dönemi başlıyor ve sadece Katolik olmayan Hollandalı’lara ülkede kalma izni veriliyor. Son verilere göre japonya’nın güncel dil haritası aşağıdaki gibiymiş;

  • Shinto 83.9%
  • Budizm 71.4%
  • Hristiyanlık 2%
  • Diğer
Kumamoto Şinto Tapınağında Evlenme Töreni

Japonya’nın Kyushu adasında yer alan Kumamoto prefektörlüğü’nde ilk durağımız Aso dağı turundan sonra Kumamoto’ya geri dönüp şehir merkezinde bir kaç saat vakit geçirdik. Burda amacımız destanlara konu olan, Samuray’ların kalesi olarak ta bilinen ve Son Samuray filmininin gösteriminde yer alan Kumamoto kalesini görmekti. Ancak 2016 yılı Nisan ayında gerçekleşen depremden dolayı kale ağır hasar görmüş durumda ve şuan restore aşamasında. Dışarıdan da olsa birkaç tane fotoğraf çektikten sonra kalenin girişinde yer alan Kato şinto tapınağını gezdik. Bu esnada şansımızdan Şinto dini geleneklerine göre düğün töreni tamamlanmış bir çifte rastladık. Fotoğraflarını çektiğimizi anladıklarında çok mutlu olup poz dahi verdiler. Diğer davetlilerle birlikte sanki bizde davet edilmişiz gibi sonuna kadar bekleyip gelinle damadı uğurlayıp yolumuza devam ettik.

Kato Şinto Tapınağı: Japon kültüründe evlenme törenleri Şinto tapınaklarında gerçekleştirilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir