Bana Japonya’yı Anlat Deseler…

Japonya’da çektiğim bir sürü egzotik kare var ancak bana Japonya’yı anlat deseler bu fotoyu başta gösterirdim. Düzenli, temiz, sessiz, hızlı, biraz soğuk, teknolojik, mühendislik, koyu takım elbiseler vs.

Başkentinde 35 milyon kişinin yaşadığı, bir zamanlar dünyaya meydan okumuş ada ülkesi Japonya, 10 yıldan beridir hep gidip keşfetmek istediğim yerlerden bir tanesiydi. 2009 yılında Güney Kore’de değişim öğrencisi olarak okuyorken çok yakınlaşmıştım. Ancak malum öğrencilik işte bir türlü gidecek parayı denkleştiremiyordum. O dönemde yapmak isteyip de yapamadığım belkide tek şey Japonya gezisiydi. Neden bilmiyorum ancak hep bir çekici duruyordu. Bir kez farklıydı, kapalı kutu gibi gizemli, orjinaldi. Hem teknolojide bütün dünyayı geride bırakmış hem de geleneklerinden asla ödün vermiyorlardı. Sadece teknoloji değil mühendislik, inşaat vs. bir çok alanda da örnek bir ülkeydi. Burada geçirdiğim yirmi gün boyunca bir çok şehre gidip olabildiğince gezdim. Bana gerçekten çok pahalıya patladı. Servetimin bir kısmını buraya bırakıp geldim ancak en azından hayalimi gerçekleştirdiğimden dolayı çok mutluyum.

Kalmış olduğum yirmi gün boyunca sırasıyla Tokyo, Kanagawa Prefektörlüğü, Kyoto, Hiroshima, Kumamoto ve Fukuoka’yı dolaştım.

Ulaşım

Ülke ulaşım açısından hem mükemmel hem de çok pahalı. Ülke’nin en kuzeyinden en güneyine farklı ulaşım alternatifleriyle çok hızlı ve rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz ancak metro biletleri en kısa mesafeli bir yer için 6.5 Lira’dan başlıyor. Tokyo içinde genelde metro yada yürüyüş, Tokyo-Kanagawa arasında tren yolculuğunu tercih ettik . Bunun dışında kalan diğer şehirler arası ulaşımlarda çok ucuz olmasa da diğer alternatiflere göre daha ucuz olduğu için otobüs yolculuğu yaptık.

Sigara

Sokaklarda sigara içmek çok kolay değil sigara içmek istediğiniz de özel yapılmış, etrafı kapalı alanlara gidip sigaranızı içebiliyorsunuz. Tabi merkezden uzaklaştık ara sokaklarda da içebiliyorsunuz. Ama gezdiğim yirmi gün boyunca dışarıda belirlenmiş alanlar dışında sigara içen Japon bir vatandaşa bir kaç defa dışında hiç rastlamadığımı söyleyebilirim. Ayrıca tiryakiler yanlarında portatif küllük bile taşıyorlar.

Hijyenik Sokaklar

Sokaklarda çöp kutusu görmek hiç mi hiç mümkün değil. Bundan dolayıdır ki her yer aşırı derece de temiz. Çöpünüz varsa şayet çantanızda taşır, akşam eve gittiğinizde kendi özel çöpünüze atabilirsiniz. Bu şekilde sokakta çöp kutusu olmamasıyla ilgili çeşitli teoriler var. Kimileri 1995 yılında Tokyo’da bir metroda gerçekleşen, 12 kişinin ölümü ve 50 kişinin yaralanmasına neden olan Sarin Gazı saldırısına bağlıyor, kimisi bu saldırı öncesinde de de benzer bir durumun olduğu iddia ediyor, japonlar ise insanların sokaklarda yemek yemesinin önüne geçmek için böyle bir durumun söz konusu olduğu söylüyor. Benim gördüğüm ise bence tek bir nedenden ziyade yukarıda bahsettiğim bir çok sebebin etkisiyle böyle bir uygulama söz konusu. Temizlik demişken ayrıca Japonlar da kendi evlerinde iş yerlerinde elektronik kapaklı klozet kullanıyorlar. Gayet değişik sıcaklıkta ayarlanabilir, suyunun püskürtülme hızına kadar, erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı özel tercihe bağlı seçenekler vs. Yani bu klozet sadece Türklerin kullandığı bir şey değil. Ayrıca Japonları gördükten sonra aslında Türkiye’nin o kadar temiz bir yer olmadığını da görmüş oldum.

Japonya’ da Metrolar

Tokyo’da çektiğim bu fotoğraf sadece tek bir istasyonda karşılaştığım bir durum değil neredeyse her metro durağında sabah olsun akşam iş çıkışı olsun her zaman karşılaştığım bir durumdu. İnsanların yüzde %30 maske takarak ve çoğunluğu telefonlarına yoğunlaşmış durumda seyahat ediyorlar. Bir birini tanısalar dahi kimse bir biriyle çok konuşmuyor, şakalaşmıyor yada uzun uzadıya muhabbetlerle memleket kurtarmaya çalışmıyorlar. Şimdi anlattığım bu kareyi gözünüzde canlandırın bir de merhum Kemal Sunal’ın oynadığı Atla Gel Şaban Filmin’deki Şiki Şiki Baba şarkısının çaldığı sahneyi.Hayat bir ama yaşamlar, kültürler ne kadar da farklı…

Tokyo Metrosu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir