Enoshima Adasından Fuji Dağı Büyüsü

Tokyo’da yedi gün konakladıktan sonra daha da kuzeye, Fuji dağının bulunduğu beş göller bölgesine doğru ilerlemeye devam ettik. Güzergahımız’da ilk Kanagawa prefektörlüğü vardı. Buradaki planımız öncelikle Enoshima adasını görmek, Kamakura şehrine geçip buradaki büyük Buda heykelini ziyaret, oradan da Hakone şehrine geçip Miyanoshita kaplıca köyü, Hakone dağına teleferik turu ve sonrasında da Ashi gölünü görmekti.

Bu arada prefektörlükten bahsetmişken biraz daha ne olduğunda bahsetmek gerekiyor.

Japonya’nın prefektörlükleri, Japonya‘nın birinci düzey idari bölümleri olup 47 tane bulunmaktadır. Prefektörlüklerin 43 tanesi normal prefektörlük, ikisi kentsel prefektörlük (Osakave Kyoto), biri bölge ( Hokkaido) ve biri metropoldür (Tokyo). Prefektörlükler ilk defa 1868 yılında Meiji Restorasyonu sırasında kurulmuşlardır.[1]

Ensohima Adası: Fuji Dağı 

Burası, Katase Nehri ile Sagami Körfezi arasında bulunan çok şirin, yemyeşil bir adadır. Ziyaretçiler buraya adadaki Shinto Mabedi için ve Deniz fenerine çıkarak Fuji dağının ardında biten müthiş gün batımı görmek için geliyorlar.

Kanagawa, Enoshima Adası

Öğlen Yemeği

Bir geceliğine tuttuğumuz Hostel, sakin, temiz ve sahile yakın bir yerdeydi. Hostel’e eşyalarımızı bıraktıktan sonra sahil kenarında keşfettiğimiz restoranda geleneksel Japon yemeklerinden Shirasu (ringa familyasında balık yavrusu) ‘yu denedik.

Ben, Shirasu Kaki Age Don (Sağda: Pilav üstü kızartılmış Shirasu) ve Miso corbası siparişi verdim.
Karsten ise Kama Age Shirasu Don (Solda: Pilav üstü buharlanmis Shirasu) ve Miso çorbası aldi.

Solda: Pilav üstü buharlanmis Shirasu Sağda:Pilav üstü kızartılmış Shirasu

Enoshima Shinto Tapınağı

Ada, şehre bir köprüyle bağlanmış durumdadır. Adada bulunan deniz feneri ve Shinto mabedinden dolayı hem yerel halkın hem de turistlerin sıkça geldiği bir yere benziyor. Tokyo’da Shimbashi’den trene binip Kamakura’da bir defa daha transfer yaparak Kishigoe durağında inmeniz yeterli. Ortalama bir saat sürüyor.

Ada girişinde küçük oteller, aile işletmesi salaş restoranlar, hediyelik eşya satan dükkanlar bulunuyor. Bunları geçtikten sonra Shinto tapınağına çıkmak üzere Torii( Kapı)’den geçip basamakları çıkmaya başlıyorsunuz.

Enoshima Shinto Tapınağı

Enoshima Deniz Feneri

Giriş ücreti: 260 ¥.

Shinto tapınağında biraz soluklanıp deniz fenerine doğru çıkabilirsiniz. Adanın yolları biraz yokuşlu olduğundan rahat kıyafetlerle gelmeniz en iyisi. Tripod ile birlikte fotoğraf makinenizi de getirmeyi de unutmayın. Çünkü Fuji Dağı manzarasında gün batımı paha biçilmez.

Enoshima Adasında Deniz Feneri

Fuji Dağı

Japonya’da yer alan volkanik dağların birçoğu klasik koni şeklindedir ve bunların en ünlüsü Fuji Dağı’dır. Fuji Dağı, başkent Tokyo’nun 97 km güneybatısında ana ada olan Honşu’da yer alır. Fuji Dağı Japonya’nın en yüksek dağıdır ve Japon kültüründe önemli bir yeri vardır.

Fuji Dağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir